اهمال کاری چیست و چگونه آنرا در زندگی ریشه‌کن کنیم؟ | قسمت اول

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

در ابتدای کار به شما تبریک می گویم که با خواندن مقاله «اهمال کاری چیست؟» این را ثابت کرده اید که در پی رشد و تغییر هستید و می خواهید ویژگیها و عادتهای مخرب تان را تبدیل به ویژگی‌ها و عادتهای سازنده و مفید بکنید.

همین که شما در حال مطالعه این مقاله هستید، یعنی می خواهید به جنگ یکی از عادات مخربتان بروید و اهمال کاری  را از زندگی خود بیرون کنید  و این اولین قدم برای از بین بردن اهمال کاری می باشد.

برای دنیایت چنان كار كن كه گویا برای همیشه [در این دنیا] خواهی بود. و برای آخرتت [نیز چنان] سعی و تلاش كن كه گویا فردا از دنیا خواهی رفت.

امام حسن علیه السّلام

بحار الانوار، ج 75، ص 109

از آنجایی که تغییر کردن، کار بسیار سختی است، اکثر ما انسان‌ها خواهان این هستیم که به رفتارهای قبلی خود ادامه دهیم اما نتایج متفاوتی بگیریم ولی باید این را بدانیم که تا هنگامی که عادتهای جدیدی در خودمان ایجاد نکرده ایم و عادتهای مخربی  مانند اهمال کاری را از زندگیمان بیرون نکرده ایم نباید منتظر نتایج متفاوتی باشیم.

از آنجایی که اهمال کاری عادتی است که در طول سالیان دراز در درون ما ریشه کرده است باید آرام آرام و به طور پیوسته آن را از خود دور کنیم و نباید از خودتان توقع داشته باشید که با خواندن یک مقاله و یا یک کتاب بر اهمال کاری غلبه کنید

این مثل این می ماند که ما بخواهیم با خوردن یک عدد قرص ۲۰ کیلو لاغر شویم !

اهمال کاری یعنی کاری که ما باید در زمان مشخصی انجام بدهیم را پشت گوش بیاندازیم و به زمان دیگری موکول کنیم… قبلا در مقاله راجع‌به این موضوع داشتیم که فقط راهکار بودند :

  1. 6 واکسن برای جلوگیری از موکول کردن کارها به فردا
  2. چطور تنبل نباشیم و از تنبل نبودن لذت ببریم؟

اما این مقاله کمی متفاوت‌تر است… در واقع میخواهیم دقیق‌تربه موضوع اهمال کاری بپردازیم که :

آیا شما اهمال کار هستید؟

 اجازه دهید پاسخ این سوال را از کتاب “از شنبه” نوشته محمد پیام بهرام پور تقدیم حضورتان کنم:

در صفحه ی 51 این کتاب پاسخ سوال بالا اینگونه آمده است:

«شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا واقعا من یک اهمال کار هستم یا نه؟حقیقتش این است که پاسخ من برای 100%انسان ها این است که آنها  اهمال کارند.

هرچند تعریف ها از اهمال کاری متفاوت است اما تعریف ما بسیار مشخص است، آیا شما از همه توانمندی های خودتان استفاده می کنید یا نه،  معمولا جواب منفی است همه ما توانمندی‌های بسیار زیادی داریم که از آنها به خاطر تنبلی یا دلایل دیگر استفاده نمی کنیم.

بنابراین همه ما به نوعی اهمال کاریم!برخی شدید هستند و باعث اعتراض دیگران و سلب اعتماد آنها می شود و برخی نه،اتفاقا موفقیت هایی دارند ولی می توانستند خیلی بالا تر باشند اما به خاطر اهمال کاری آن موقعیت ها را از دست داده اند.»

اهمال کاری مسئله‌ای است که اکثر ما به آن دچار هستیم ولی خودمان خبر نداریم؛
شاید شما بگویید که من یک مدیر بسیار منظم و با بهره وری خیلی بالا هستند و من هیچ اهمال کاری در خود این احساس نمیکنم ولی من این رو می خواهم به شما بگویم که زندگیتان را بررسی کنید به احتمال زیاد جاهایی را مشاهده می‌کنید که در آن شرایط اهمال کاری کرده اید.

یعنی شاید می‌توانستید یک قرارداد بزرگتری را قبول کنید ولی به قراردادی کوچکتر بسنده کردید و دلیل آن فقط اهمال کاری و تنبلی بوده است.

تا اینجای کار فهمیدیم که همه ی ما یا حداقل اکثر ما اهمال کار هستیم ولی اصلا نگران این مسئله نباشید چون در این مقاله و  قسمت دوم این مقاله راههایی برایتان دارم که به راحتی بتوانید با اهمال ‌کاری مقابله کنید و اهمال کاری را از زندگی خود بیرون کنید.

شناخت انواع اهمال کاری

قبل از شروع، باید ابتدای تشخیص بدیم چند اهمال کاری وجود دارد و بعد تک تک آنها را برای شفافیت بیشتر بررسی کنیم…

» اهمال کاری شماره یک | تنبلی

چند روزی می شود که نوشتن کتابی را شروع کرده ام و امروز حس و حال نوشتن و تکمیل کردن کتاب را نداشتم و من تنها کاری که کردم این بود که فقط کار را شروع کردم و بعد به خودم آمدم و دیدم که بیش از دو ساعت است که دارم بر روی نوشتن کتاب کار میکنم  خیلی از  تنبلی های ما برای شروع نکردن است.

در ادامه این مقاله با من همراه باشید که میخواهم تکنیک 5 دقیقه را به شما معرفی کنم که میتوانید تنبلی  وبی حسی را کنار بگذارید همان تکنیکی که من از آن استفاده کردم.

آفت موفقیت تنبلی است.

امام علی (علیه السلام)

میزان الحکمه، ج 11،ص 5184

» اهمال کاری شماره دو | نداشتن برنامه ریزی روزانه

دومین روشی که برایان تریسی در کتاب «قورباغه را قورت بده» بیان می کند، برنامه ریزی است.

برایان تریسی می گوید:

هر روز را از قبل برنامه ریزی کنید

او معتقد است که باید کار هایمان را فهرست وار بنویسیم و برای خود فهرست های ماهانه و هفتگی تهیه کنیم. برنامه ریزی کاری بسیار آسان است که یکی از آسان ترین راه هایش این است که کار های باقی مانده را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنیم و سپس آنها را در زمان های معینی زمانبندی کنیم.

و در ضمن اگر می‌خواهید برنامه‌ریزی را به بهترین روش یاد بگیرید این مقاله را از دست ندهید.

» اهمال کاری شماره سه |‌ فراموشی

هنگامی که شما کارهایتان را ننویسید و دسته بندی نکنید ممکن است آنها را فراموش کنید و این امر باعث به تعویق انداختن آن کار شود.

راهکاری که برای فراموش نکردن به شما پیشنهاد می کنم این است که یک دفترچه یادداشت کوچک همیشه به همراه داشته باشید و یا مانند من اپلیکیشن color note را از بازار دانلود کنید و کارهای روزانه تان را در آن ثبت کنید و خوبیه این اپ این است که کار هایتان را در صفحه موبایلتان نمایش می دهد.

البته بهترین راه این است که حافظه‌تان را بهبود ببخشید که در این مقاله راه‌کارهای فوق‌العاده‌ای برای این مورد ذکر شده است.

» اهمال کاری شماره چهار | کمال گرایی یا کامل گرایی

خیلی وقتها ما می خواهیم  آثارمان یک چیز همه چیز تمام بشود و مدام در پی بهبود آن هستیم و انتشار آن را به تعویق می اندازیم  ولی این را باید بدانیم که هیچ نویسنده ای از کتاب خود راضی نیست و هیچ فوتبالیستی از بازی خود 100% راضی نیست و خواستار بهتر شدن بازی اش است همچنین باید این مسئله را بدانید که یکی از قوانین کائنات قانون تدریج است و طبق این قانون ما باید آرام آرام بهتر شویم ونه یک دفعه، بنابراین اگر دچار کامل گرایی هستید آنرا کنار بگذارید و پس از رسیدن به حد متوسط(کمی بهتر از قابل قبول) اثر خود را ارائه دهید و در به روزرسانی های بعدی آنرا بهتر وبهتر کنید.

اگر آثار کمال‌گرایی را در خود می‌بینید این مقاله را از دست ندهید.

» اهمال کاری شماره شش | قبول کردن مسئولیت های بزرگتر از ظرفیت هایمان

هنگامی که ما مسئولیتی را می پذیریم که به توانایی هایی بیشتر از از حد توانایی های ما نیاز دارد و همچنین ما هیچ تلاشی برای ارتقاء توانایی های خود نمی کنیم،  این باعث می شود که ما  از پس آن مسئولیت بر نیاییم که در واقع به انجام نشدن و یا بد انجام شدن آن کار دامن زده ایم کهدر نهایت  این کار به تعویق انداختن کار ها منتهی می شود.

بنابراین یا باید کارهایی متناسب با توانمندی هایمان بپذیریم ویا توانایی هایمان را گسترش دهیم.

یک بار دیگر باید تذکر دهم که اهمال‌کاری یکی از بدترین عادات امروزی انسان‌هاست و به احتمال زیاد هر کدام از ما به نوعی درگیرش هستیم. با قسمت اول این مقاله امیدوارم با خود اهمال‌کاری به خوبی آشنا شده باشید چون این اولین قدم مبارزه آن است.

در قسمت دوم به سراغ اصل مطلب رفته
و به راهکاری عملی برای مقابله با اهمال‌کاری می‌پردازیم پ
س منتظر قسمت بعد باشید…


قسمت دومبه زودی

...
نویسنده : بازدید : 14 تاريخ : يکشنبه 10 تير 1397 ساعت: 23:05

close
تبلیغات در اینترنت